Papoušek mniší

Latinský název:Myiopsitta monachus(Boddaert, 1783)
Vědecká synonyma:Myiopsitta monacha(Boddaert, 1783)
České synonymum: mníšek šedý

Tento druh je považován ve svých původních oblastech výskytu za celkem hojný, lidská činnost ho nijak zvlášť neohrožuje, často se naopak stává synantropním ptákem, čili druhem, který využívá ke svému životu blízkost lidských obydlí. Tento druh spadá do kategorie CITES II/EU příloha B, chovatel nemá ani povinnost vést knihu záznamů o chovu a obchodu s tímto druhem. Velikost a zbarvení:
Délka: 26–30 cm
Hmotnost: 90–140 g Popisovat tohoto papouška je spíše nošením dříví do lesa. Je chovatelské veřejnosti dostatečně znám, fotografie těm pár neznalým určitě napoví více než sáhodlouhé popisování barvy jednotlivých částí těla.

Samec i samice jsou stejně zbarveni, jediným spolehlivým určením pohlaví je endoskopie či DNA. Pokud chováme tento druh delší dobu a ve větším počtu, určitě si všimneme drobných rozdílů ve tvaru zobáku, hlavy či posedu nohou, ale nejsou to směrodatné znaky, podle kterých bychom 100% určili pohlaví chovaných papoušků.

žije i hnízdí v koloniích. Mimo období hnízdění se jedná o potulný druh papouška, který se pohybuje krajinou v hejnech čítající nejčastěji 50–200 jedinců. Při hledání potravy střídají lesní oblasti s kulturní zemědělskou krajinou, ve které mnohdy napáchají značné škody. Je jediným druhem, který nehnízdí v dutinách stromů. Staví si z větviček a prutů společná kulovitá hnízda, která mohou mít hmotnost až 200 kg. Vnitřní kotlinku pak vystýlají suchými stébly travin. Snáší 4–6 vajec, na kterých sedí 24–26 dnů, mláďata pak opouští bezpečí hnízd ve stáří cca šesti týdnů. Rodiče je dokrmují ještě minimálně tři týdny.Jsou to skvělí letci a létají rychle a přímočaře,jedná se o jeden z nejhlučnějších druhů papoušků.

Rozšíření
Jižní Amerika: Bolívie, Brazílie, Argentina,Paraguay, Uruguay – není nijak náročný na typ biotopu. Je velmi přizpůsobivý, z chovů uniklí ptáci vytvořili v Evropě i v Severní Americe životaschopné populace. Často vy-stupují i do vysokých nadmořských výšek,jedná se o jeden z nejodolnějších druhů papoušků vůbec.

Taxonomie druhu:

Poddruh Myiopsitta monachus monachus(Boddaert, 1783)–papoušek mnišíbrazilský – největší poddruh (30 cm),na břiše se nevyskytuje žlutá barva
Poddruh Myiopsitta monachus calita(Jardine & Selby, 1830)–papoušek mniší argentinský – drobnější poddruh(27 cm), žlutavé břicho, ptáci jsou štíhlí
–vlaštovčího typu
Poddruh Myiopsitta monachus cotorra(Vieillot, 1818)–papoušek mnišíparaguayský–nejmenší poddruh
(26 cm), žlutozelené břicho
Poddruh Myiopsitta monachus luchsi(Finsch, 1868)–papoušek mnišíbolivijský je momentálně uváděn jako samostatný druh–bílé čelo a část hlavy,opeření na krku a hrudi bez lemování,jasně žlutá hruď a břicho (30 cm)
U populací v evropských chovech prakticky nelze nalézt čisté poddruhové ptáky, patrně se jedná o mix několika poddruhů, které sev dobách jejich dovozů nijak zvlášť neřešily. Stejně tak vzniklé populace volně žijících„mníšků“ v Evropě a v USA nelze přiřadit k žádnému poddruhu.

CHov a odchov
Papoušci mniší jsou jedni z mála druhů papoušků, kteří jsou opravdu mrazu odolní,a jejich voliéra nemusí mít uzavřený chráněný prostor, stačí jen její částečné zastřešení a závětří. Minimální rozměry pro kolonii 5 párů jsou 4 × 3 × 2 metry. U tohoto druhu platí –čím větší voliéra a větší kolonie, tím lépe pro jejich přirozený život a chování. Vzhledem k jejich potřebě okusu je lepší celokovové za-řízení, například z hliníku, vzhledem k jejich letovým schopnostem doporučuji předsíň u vstupu do voliéry. Do zastřešené části voliér umístíme pletivové podložky o rozměrech cca 0,75 × 0,75 m jako základny pro stavbu hnízd. Současné populace přijmou i otevřené polo budky rozměrů 30×30×25 cm, dále je možné používat i zavěšené koše či polo koše, zde všude si ptáci záhy postaví hnízda.Pro jejich stavbu, ale i pro zábavu, potřebují dostatek čerstvých větví, ideálně březových a vrbových. Jejich spotřeba je opravdu značná.

Pokud se věnujeme chovu mutací, kterých vznikla už celá řada (modrá, ino, skořicová a další + jejich kombinace – toto téma by vy-dalo na několik samostatných článků), do-poručuji chov po párech. V tomto případě potřebujeme pro pár prostor 3 × 1 × 2 m.
Jakmile nám ptáci zahnízdí, můžeme je vypouštět z voliéry k volnému proletu, akorát mějme na paměti jednak dokonalé uvyknutí ptáků na dané místo, jednak možnost orientace papoušků pro jejich bezproblémový návrat do voliéry, a hlavně mysleme na naše sousedy a jejich zahrádky. Papoušci mniší jsou opravdu velcí ničitelé, pár malých ovocných stromků na sousedově zahradě dokáží zničit během pár hodin.
Vylíhlá mláďata jsou pokrytá žlutavým chmýřím, které později změní na husté šedé.
Tento druh kroužkujeme ve věku deseti až dvanácti dnů, pro tento druh je předepsán kroužek s vnitřním průměrem 6 mm. Tento druh krmíme směsí zrnin pro velké papoušky a směsí zrnin pro střední papoušky – v poměru1:1. V době zimních mrazů podáváme i samotnou slunečnici, kdy může tvořit až 50 % krmné dávky,čímž zajistíme papouškům dostatek energie pro přečkání tohoto období.V jarních měsících pak nahradíme směs pro velké papoušky směsí pro nakličování – naklíčená semena po-dáváme opět v poměru 1:1 se smě-sí pro střední papoušky. Jakmile senám líhnou první mláďata, nahradíme naklíčené krmivo klasy pšenice a ovsa v mléčné zralosti, stejně tak podáváme palice kukuřice v mléčné zralosti a vaječnou směs – opět v poměru 1:1:1 se základní směsí pro střední papoušky. K tomu po-dáváme ovoce a bobuloviny (jablka,papáju, hrozno, arónie, jeřabiny)dle spotřeby papoušků, druhy ovoce a bobulovin nepodáváme najednou,ale co nejčastěji je střídáme.

S přicházejícím podzimem papoušky postupně převádíme na základní krmnou dávku + ovoce a bobuloviny. Jakmile nastává zimní období mrazů, nepodáváme ovoce kvůli možnosti přemrznutí.
Celoroční samozřejmostí je přístup papoušků k písku a gritu, minimálně 2 × do roka necháme vyšetřit trus a v případě potřeby odčervíme. Stejně tak je vhodné do čerstvé vody několikrát do roka přidávat OPTIMIN E.

Papoušek mniší je opravdu nenáročný druh, který mnohé chovatele svádí až k tomu chovat ho jen na slunečnici, vodě a jablku v kdejaké staré voliéře s minimálním vybavením a přístřeším. To si ale vůbec ne-zaslouží. Chovám tento druh už od školních let a považuji ho za jeden z nejúžasnějších druhů, které jsem kdy měl, zkrátka na něj nedám dopustit. Zkuste se na něj dívat také tak, pozorování kolonie „mníšků“ je fascinující zážitek, který nikdy neomrzí.

Gallery
Lime-White-Princess-Cock-3 15-–-kopie 22 34 97 105 361 422 www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun lori141 lori167 parrot_mutation94 phoca_thumb_l_Alexandrine_11 388 parrot_mutation8 15b 83b 117b 241b www.papousek.fun - papoušek_alexandřin_princka www.papousek.fun - papoušek_červenokřídlý www.papousek.fun - papoušek_červenokřídlý www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info