Víživa

Výživa papoušků

Správná a vyvážená potrava pro jednotlivé druhy papoušků rozhoduje o jejich zdravotním stavu, růstu a vývinu mladého organismu. Ovlivňuje také jejich plodnost a odolnost proti nemocem.
Papoušci, stejně tak jako i jiní živočichové potřebují bílkoviny, glycidy, tuky a minerální látky. Nezbytnou složkou jejich potravy je i pitná voda.
Bílkoviny jsou základní složkou všech živočišných buněk. Důležité a nenahraditelné jsou pro růst, rozmnožování, tvorbu vaječné bílkoviny, svalstva, peří apod. Ptáci je obvykle získávají s rostlinnou potravou.
Glycidy jsou zdrojem tělesného tepla a pohybové energie pro svalovou práci. Organismus tyto látky (škroby a cukry) získává hlavně zkrmováním obilovin. Přebytky jsou ukládány ve formě tuků jako rezervní látky. Pro ptačí organismus je to nežádoucí. Tuky mají podobnou funkci jako glycidy. Ukládají se v organismu pod kůži, na břiše a mezi střevy.
Minerální látky jsou pro ptačí organismus stejně nepostradatelné jako bílkoviny, glycidy a tuky, nebot’ se z nich tvoří kostra, peří, zobák a drápy. Nejdůležitější minerální látky pro ptačí tělo jsou vápník a fosfor.
Vitaminy jsou důležité a nepostradatelné pro výměnu látkovou, růst, zdraví a rozmnožování. Nedostatek vitaminů způsobuje hypovitaminózu, úplné odčerpání – vitaminózu. Důsledkem je onemocnění ptáka.
Vitamin A – je vitamin růstový, má vliv na rozmnožování, užitkovost a zrak. Je žádoucí pro nervovou a kosterní soustavu. Jeho nedostatek vytváří dispozice k onemocnění dýchacího ústrojí, k potížím zažívacím, infekčním a katarům. Je obsažen v kopřivách, červené mrkvi, salátu, nedozralém a naklíčeném obilí, mléku, žloutku apod.
Vitamin B – je znám v různé formě. Všechny skupiny (např. Bl,B2,B5,B6 a B12) mají svou funkci při přeměně látkové a jsou nezbytné pro vývoj organismu. Při jeho nedostatku vznikají poruchy růstu a dochází k poruchám zažívání. Zdrojem vitaminu B je naklíčené obilí (zejména pšenice), ořechy, vaječný žloutek a lihovarské a pivovarské kvasnice. Je obsažen v zelených částech rostlin a v živočišné potravě.
Vitamin C – je důležitý v době přepeřování, hnízdění a v nemocech. Jeho nedostatek způsobuje únavu, otoky, krvácení a malou odolnost proti infekčním nemocem. Je obsažen v zeleném krmivu, klíčících obilovínách a ovoci. Vitamin D – je důležitý pro látkovou výměnu vápníku a fosforu v organismu. Jeho nedostatek způsobuje rachitidu. Obsažen je v rybím tuku, zelených rostlinách, mléku a vaječném žloutku.
Vitamin E – ovlivňuje funkce orgánu, růst a rozmnožování. Jeho nedostatek narušuje normální činnost pohlavních orgánů. Vitamin E je obsažen v klíčících obilovinách a v zelených částech rostlin.
Vitamin K – (K1,K2 a K3) podporuje tvorbu protrombinu, tj. látku, která příznivě ovlivňuje srážení krve. V organismu je vytvářen mikroflórou střev. Zdrojem jsou syrová vepřová játra, zelené rostliny, obilí a jehličí smrku a borovice.


Potravu, kterou konzumují papoušci můžeme rozdělit do třech skupin. Je to:

  • potrava rostlinná (rostliny, semena, naklíčené krmivo, ovoce, bobuloviny, pupeny, větve dřevin, kůra, stromů apod.)
  • potrava živočišná (měkký žír, mravenčí kukly, slanina, rybí tuk, mléko apod.)
  • potrava nerostná (písek, vápenná omítka, sepie, vaječné skořápky, kuchyňská sůl, rybí a kostní moučka apod.)

O potravě pro jednotlivé druhy papoušků se zde nebudu podrobněji rozepisovat, protože je popsaná v popisech jednotlivých druhů. Důležité je vědět, že semena a zrniny, kterými budeme krmit papoušky, musí být kvalitní, skladovány na suchých a vzdušných místech chráněných před drobnými hlodavci a škodlivým hmyzem. Vhodné je používat krmení z předešlé sklizně. Do voliér nedáváme zelené krmení a větve dřevin z míst, které byly chemicky ošetřeny a nekrmíme ptáky mořenými zrninami určenými k setí. Měkká krmiva a naklíčené zrniny ponecháváme ve voliéře maximálně 12 hodin, protože v době hnízdění jsou obvykle vysoké teploty a rychle podléhají zkáze.

Gallery
Lime-White-Princess-Cock-3 15-–-kopie 22 34 97 105 361 422 www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun www.papousek.fun lori141 lori167 parrot_mutation94 phoca_thumb_l_Alexandrine_11 388 parrot_mutation8 15b 83b 117b 241b www.papousek.fun - papoušek_alexandřin_princka www.papousek.fun - papoušek_červenokřídlý www.papousek.fun - papoušek_červenokřídlý www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info www.papousek.info